در این پادکست با 8 نکته سحرخیز شدن آشنا خواهید شد.

من قبلاً از اینکه برای سر کار بیدار شوم متنفر بودم. بعد از سه ساعت آلارم، دو فنجان قهوه و یک بار رفت و آمد، چند ساعت بعد همچنان خواب آلود بودم. راه حل من: به جای کار، برای خودم بیدار می شوم. الان زودتر بیدار می شوم، اما نه برای رفتن به مطب، بلکه برای رفتن به باشگاه. بازنگری به ساعتهای صبح‌گاهی، بلند شدن از رختخواب را برای من بسیار ساده‌تر کرد، و اکنون من کاملاً فرد سحرخیزی هستم.

زود بیدار شدن برای همه مناسب نیست. علی‌رغم توصیه‌های تکنسین‌های مرکز سیلیکون ولی مبنی بر «تغییر برنامه خواب» و تنها پنج ساعت در شب خوابیدن.

دکتر پرادیب بالو (Pradeep Bollu) متخصص خواب و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه MU Health Care ، می گوید: “نیاز ما به خواب از منظر فیزیولوژیکی تعریف می شود.” ما باید بدهی خواب خود را بپردازیم، یعنی نیاز بیولوژیکی بدنمان به خواب را هر شب بپردازیم تا در صبح احساس شادابی کنیم. در یک دوره 24 ساعته، بیشتر بزرگسالان به 7-8 ساعت خواب نیاز دارند. کمتر از 5 درصد از مردم کمتر از 6 ساعت نیاز دارند، در حالی که 5 درصد دیگر به بیش از 8 ساعت نیاز دارند.

به بیان دیگر، اگر می خواهید سحرخیز باشید، باید زودتر به رختخواب بروید. با توجه به بخش پزشکی خواب دانشکده پزشکی هاروارد، نخوابیدن کافی می تواند به قضاوت، خلق و خو و ظرفیت مطالعه شما آسیب جدی برساند و همچنین در درازمدت به مشکلات سلامتی از جمله چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی مبتلا کند.

گوینده : بهاره عالی پور