بعضی از افراد به طور طبیعی کاریزما دارند. طریقه ی برقراری ارتباط آن ها به دیگران انرژی می دهد و موجب می شود بخواهند اطرافشان باشند. آن ها آنچه به طور عمومی با نام کاریزما می شناسیم را دارند. افزایش کاریزما اثرات مثبتی روی زندگی فرد دارند.

این مسئله ی کوچکی نیست زیرا احتمال موفقیت در تمام حیطه های زندگی را افزایش می دهد. افراد کاریزماتیک می توانند باعث شوند دیگران آنچه می گویند را جدی بگیرند و انجامش دهند.

به علت اهمیت کاریزما، دانشمندان علوم اجتماعی دهه ها است که به آن علاقه مندند. خبر خوب این است که کاریزما دیگر یک استعداد اسرارآمیز که تنها به تعداد کمی از افراد داده می شود نیست. امروزه، می دانیم چیزی است که هر کسی می تواند آن را توسعه دهد. پژوهش ها تایید می کنند رفتارهایی وجود دارد که ایجاد کاریزما می کند.

در اینجا هفت ویژگی را معرفی می کنیم که افراد کاریزماتیک عموما نشان می دهند.

1. بروز اعتماد به نفس

یکی از ویژگی های افراد کاریزماتیک این است که اعتماد به نفس نشان می دهند. پژوهش های زیادی نشان داده اند هنگامی که فردی با اعتماد به نفس رفتار می کند، دیگران ارزش بیشتری به گفته ی آن ها نشان می دهند. در واقع، پژوهش های انجام شده در دانشگاه کارنج ملون تایید کردند که نشان دادن اعتماد به نفس بسیار به افزایش کاریزما فرد تاثیرگذار است.

آنچه درباره ی علم اعتماد به نفس جالب است این است که حتی اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، تنها نشان دادن آن می تواند بر رفتار تاثیر بگذارد. پژوهش ها نشان می دهند زمانی که شما از عمد زبان بدنی را نشان می دهید که بازتاب کننده ی اعتماد به نفس است، به زودی احساس اعتماد به نفس می کنید.

 

2. دقت و توجه داشته باشید

مردم بودن در اطراف افراد کاریزماتیک را دوست دارند چرا که احساس با ارزش بودن می کنند. افراد کاریزماتیک به خودشان یاد داده اند که به افرادی که با آن ها برهم کنش دارند توجه داشته باشند. یکی از رفتارهای مرتبط با توجه ارتباط چشمی است. پژوهش های علمی متعددی نشان داده اند که ارتباط چشمی به شدت بر پسندیدن، اعتماد و جذابیت اثر می گذارد.

افراد کاریزماتیک نگاه خود را متمرکز می کنند و به قدری دقیق گوش می دهند که افراد اغلب تحت تاثیر این تجربه قرار می گیرند. دلیل مهم بودن ارتباط چشمی این است که به ایجاد و انتقال دقت و توجه کمک می کند. آنچه چشمانتان را به آن میدوزید عموما چیزی است که ذهنتان بر آن تمرکز می کند. به همین دلیل برقراری ارتباط چشمی راه آسانی برای ارتقای مهارت های گوش دادن و حضور ذهن به هنگام برقراری ارتباط با سایرین است.

3. گرم بودن

افراد کاریزماتیک اغلب به عنوان اشخاصی گرم و قابل نزدیک شدن شناخته می شوند. پژوهش ها نشان می دهند هنگامی که افراد رفتار گرم شما را می بینند احتمال اینکه به شما اعتماد کنند و ایده هایتان را بپذیرند بیشتر است.

یکی از قدرتمندترین انتقال دهنده های رفتار گرم لبخند است که به اندازه ی کافی به آن بها داده نمی شود. پژوهش ها نشان می دهند لبخند زدن باعث می شود قابل نزدیک شدن و شایسته به نظر برسید. پژوهش جالب تری توسط دکتر رابرت زاجونیک انجام شده که نشان می دهد هنگامی که ماهیچه های صورت برای لبخند زدن منقبض می شوند، جریان خون به مغز افزایش می یابد که باعث کاهش دمای مغز می شود. این کار به طور طبیعی احساس خوشایندی ایجاد می کند و به فرد حس مثبت تری می دهد.

هنگامی که به شخص دیگری لبخند می زنید گرم و مثبت شناخته می شوید، که نشانه های کاریزما هستند. ثابت شده است که لبخند زدن نورون های آینه ای را در مغز فعال می کند که باعث می شود طرف مقابل نیز لبخند بزند.

4. انتقال اشتیاق

افراد کاریزماتیک مشتاق اند. بودن در کنار آن ها موجب فعالیت سایرین می شود. این انرژی مثبت یکی از ویژگی هایی است که کاریزما را جذاب می کند.

پژوهش ها نشان داده اند که احساسات قوی مسری اند. علت آن چیزی است که رفتارشناسان به آن شناخت احساسی می گویند. دکتر الین هاتفیلد، پژوهشگر برجسته در این حیطه، پژوهش های متعددی انجام داده است که نشان می دهد افراد احساسات دیگران را دریافت می کنند. برای مثال، اگر همکاری داشته باشید که دائما رفتارهای منفی دارد، اغلب به صورت ناخودآگاه هنگامی که اطراف او هستید رفتارهای منفی نگرانه بروز می دهید و هنگامی که با فرد با اشتیاق و مثبتی برهم کنش دارید، رفتار او برایتان الهام بخش است.

انتقال اشتیاق
انتقال اشتیاق

5. دلیل داشته باشید

افراد کاریزماتیک درباره ی ایده هایی حرف می زنند که بزرگ تر از خودشان است. جامعه شناس ماکس وبر، که مطالعاتش درباره ی کاریزما جرقه ی مطالعات دانشگاهی قرن بیستم را زد، می گوید که یکی از اجزای اصلی کاریزما داشتن دید واضح از آینده ی مورد نظر و ارتقای جسورانه ی آن است.

یکی از مثال های جالب از این نکته در زندگی استیو جابزدیده می شود. هنگامی که او سعی داشت مدیر عاملپپسی جان اسکالی را استخدام کند، جابز از او می پرسد،”آیا می خواهی در ادامه ی زندگی ات آب شیرین شده بفروشی یا می خواهی شانسی برای تغییر دنیا داشته باشی؟” اسکالی بعدها اعتراف کرد که دلیل تغییر مثبت جهان وسوسه انگیزتر از آنی بود که بتواند آن را رد کند.

جالب است که افرادی که کاریزماتیک شناخته می شوند تنها زمانی این ویژگی را نشان می دهند که درباره ی چیزی که برایشان مهم است صحبت می کنند. تنها کاریزماتیک بودنشان نیست، بلکه ایده ای است که به قدری برایشن الهام بخش است که به صورت طبیعی ویژگی های همراه با کاریزما را بروز می دهند.

6. باور داشتن به خود

هر کسی شک های درباره ی خود و توانایی هایش دارد. این پدیده به قدری رایج است که روانپزشکان حتی نام سندروم تحریک کننده را به آن داده اند. سندروم تحریک کننده علاوه بر تضعیف عملکرد، کاریزما را نیز از بین می برد.

مطمئن باشید افراد کاریزماتیک ترس هایی دارند اما به این ترس ها اجازه نمی دهند برهم کنش هایشان را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راه هایی که افراد دارای سندروم تحریک کننده از این سندروم عبور می کنند متمرکز کردن ذهنشان بر موفقیت های پیشین است.

پژوهش ها نشان می دهند که می توانید باورتان به خود را با فکر کردن درباره ی موفقیت های گذشته تان ارتقا بخشید. سپس اعلام کنید که موفقیت گذشته سندی است بر اینکه شما در تلاش های مشابه آینده تان نیز خوب عمل خواهید کرد. ثابت شده است این کار ساده مغزتان را وادار می کند به شکلی رفتار کنید که با این جمله سازگار است.

باور داشتن به خود
باور داشتن به خود

7. ترغیب خود افشایی

مردم از ارتباط با افراد کاریزماتیک لذت می برند. یکی از علت هایش این است که افراد کاریزماتیک سوالات بصیرت بخش می پرسند که دیگران را به سمت خودافشایی هدایت می کند.

پژوهشگران دانشگاه هاروارد مطالعه کردند که چگونه به اشتراک گذاری اطلاعات درباره ی خود بر مغز تاثیر می گذارد. یافته های این پژوهش نشان می دهند که به هنگام انتقال این اطلاعات به دیگران، افراد فعالیت های عصبی بیشتری در قسمت هایی از مغز نشان می دهند که با پاداش و لذت همراه است. پژوهش ها نشان دادند که مغز ما از به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره ی خود لذت می برد. این احساسات خوب تصور خوبی از شما و مکالمه تان به وجود می آورد.

راز کاریزما این است که کمتر درباره ی شماست و بیشتر درباره ی حسی است که در دیگران ایجاد می کنید.