پیام های زیر آستانه‌ای تا چه حدی صحّت دارند؟ آیا سایر افراد، از توانایی تبلیغ کننده ها مبنی بر کنترل رفتار به واسطه‌ی پیام های زیرآستانه‌ای نگران هستند؟

تفکری وحشتناک است؟

این نگرانی صحّت دارد؟ این مطلب ارزش بحث و گفت‌وگو دارد؟

آیا واقعا کارآمد هستند؟
این پست، پیام های زیرآستانه‌ای را رمزگشایی می‌کند. آیا شما قادر به پاسخگویی به پرسش های زیر خواهید بود؟

  • پیام زیرآستانه ای چیست؟
  • انواع پیام های زیرآستانه‌ای.
  • مثال هایی حقیقی از پیام های زیرآستانه‌ای.
  • آیا پیام های زیر آستانه‌ای کارآمد هستند؟
پیام زیرآستانه ای
پیام زیرآستانه ای

 

پیام زیرآستانه‌ای چیست؟

فردی که نظری قطعی راجع به تعریف واژه‌ی زیرآستانه‌ای داشته باشد، بایستی اخراج شود. همان تعریف، دارای تفسیرهای متعدد است که اکثرا اشتباه هستند. در اینجا از این موضوعات رفع ابهام می‌کنیم.این دسته از پیام ها در اصل محرک هایی هستند که پایین‌تر از آستانه‌ی هوشیاری ما قرار دارند. از آنجایی که پایین‌تر از آستانه‌ی مطلق قرار دارند، ما متوجه آن‌ها نمی شویم؛ حتی اگر در جست و جوی آن‌ها باشیم. این نکته بسیار مهم است. بسیاری از افراد تاثیر ناخودآگاه و زیرآستانه‌ای را یکسان می‌پندارند؛ اما، این دو مفهوم کاملا متفاوت هستند.

ناخودآگاه در برابر زیرآستانه ای

تاثیر ناخودآگاه                  تاثیر آگاهانه

محرک زیرآستانه ای          تاثیر فرا آستانه ای

یک محرک می‌تواند تاثیری ناخودآگاه داشته باشد و در دسته‌ی زیرآستانه‌ای قرار نگیرد. اگر قادر به دیدن و شنیدن این محرک باشیم، در حالی‌که هوشیارانه آن‌ها را درک نکنیم، در دسته‌ی زیرآستانه‌ای قرار ندارند و فرا آستانه‌ای خوانده می‌شوند.

شما موسیقی را در یک فروشگاه در نظر بگیرید. هنگامی که پژوهش‌گر در مغازه‌ی مشروب فروشی به نواختن پرداخت، به نتایجی قابل توجه رسید. روزی که موسیقی آلمانی نواخته شد، فروش شراب آلمانی از فرانسوی پیشی گرفت. هم‌چنین، عکس این مطلب در نواختن موسیقی فرانسوی صدق می‌کند (نورت، هارگروز و مککندریک، 1999).

آیا افراد از تاثیر موسیقی بر رفتار خود مطلع هستند؟ پاسخ منفی است. تاثیرپذیری آن‌ها ناخودآگاهانه است.

آیا افراد موسیقی را می‌شنوند؟ البته که می‌شنوند. بنابراین، موسیقی، فرا آستانه‌ای است.

هنگامی که از تاثیر ناخودآگاهانه بحث می‌شود، بی شک تحت تاثیر عوامل فرا آستانه‌ای هستیم (فیتزیمون و همکاران، 2001).

آیا به شواهد بیش‌تری احتیاج داریم؟ توضیحات ویدئویی خوانش ذهن را مشاهده کنید.

هرچند، عوامل زیرآستانه‌ای کاملا متفاوت هستند. ما قادر به درک هوشیارانه پیام های زیرآستانه‌ای نیستیم؛ حتی اگر در جست و جوی آن‌ها باشیم. نیازی به اشاره به شک و تردیدهای فزآینده در باب تاثیر زیرآستانه‌ای وجود ندارد.

دسته بندی پیام های زیر آستانه ای

به طور کلی، سه دسته پیام زیر آستانه ای وجود دارد:

1.پیام های تصویری: نشانه های تصویری که بسیار سریع هستند (تقریبا چند میلی ثانیه) و افراد قادر به دریافت آن‌ها نیستند.

2.پیام های صوتی: اصواتی که در منابع صوتی حجیم مانند موسیقی قرار می‌گیرند.

3.وارون نگاری صوتی: صوتی که ضبطی معکوس داشته باشد و هدف از این امر ارائه‌ی پیامی معکوس است.

صرف نظر از دسته بندی، پیام‌های زیرآستانه‌ای اغلب با نشانه های جنسی توام هستند. دلیل این مطلب چیست؟

افرادی بر این ادعا هستند که ارتباط یک محرک با جنسیت، سبب افزایش جذابیت محتوای کلی می‌شود. می‌دانم، این ادعای بسیار عجیبی است. اما آیا سزاوار این توجه است؟ پس به خواندن ادامه دهید.

مثال هایی حقیقی از پیام های زیرآستانه ای

افراد بر این ادعا هستند که پیام های زیرآستانه‌ای در تبلیغ ها، فیلم و موسیقی ظاهر می‌شوند. بی شک، این مفهوم بسیار جذاب است. متاسفانه، اکثر مثال‌ها کاملا تصادفی هستند. افراد شاهد مفهوم در هر چیزی هستند، اگر نگاهی نافذ داشته باشند.ناگفته نماند که بسیاری از مثال‌های مشهود، به هیچ عنوان زیرآستانه‌ای نیستند. این نشانه‌ها فرا آستانه‌ای در قالب تصویر هستند.

با این وجود، مثال های اندکی برای زیر آستانه ای و فرا آستانه ای، وجود دارد که شهرت بسیاری یافته‌اند.

پیام های زیرآستانه ای در تبلیغ

شما می‌توانید به آشفتگی موجود در تبلیغات جیمز ویکاری خرده بگیرید. در دهه 1950، ویکاری فروش خود را با قرار دادن «پاپکورن بخور» و «نوشابه بنوش»، در یک فیلم افزایش داد. بگذارید خلاصه بگوییم: این ادعا حقه‌ای بیش نیست.

علی‌رغم اعتراف ویکاری، آسیبی معنی دار وارد شد. افراد از احتمال کنترل ذهن هراس داشته و این حقه، شهرت منفی برای تبلیغات ایجاد کرد.

از این به بعد، افراد در جست و جوی تبلیغات مشکوک، با محتوای زیرآستانه‌ای بودند. در اینجا مثال هایی ذکر شده که جلب توجه می‌کند.

به اسکناس‌های دلار بر روی کلم ها توجه کنید.

 پیام های زیرآستانه ای در تبلیغ
پیام های زیرآستانه ای در تبلیغ
 
جایگذاری تصادفی و زیبای حرف s ….شما چگونه فکر می کنید؟
 
پیام های زیرآستانه‌ای
پیام های زیرآستانه‌ای

پیام های زیرآستانه‌ای در دیزنی

مبلغان تنها دسته ای نیستند که مورد انتفاد قرار می‌گیرند. ویرستاران فیلم های دیزنی نیز در این دسته قرار دارند. دیزنی نیز برای گنجاندن این دسته از پیام ها مورد نقد و انتقاد قرار گرفته‌اند. در ادامه مثال هایی را در این باب ذکر می‌کنیم.در این کلیپ، علائدین به شکلی ابهام آمیز می‌گوید: «نوجوانان خوب لباس های خود را در می آورند».

و یک کلیپ کوتاه از پری دریایی کوچک.

و البته صحنه معروف ستاره ها را در شیر شاه فراموش نکنید:

پیام های زیر آستانه ای در موسیقی

مثالی مشهور در باب پیام های زیرآستانه‌ای موسیقی، در جوداس پریست دیده می‌شود. در سال 1990، این گروه متهم به گنجاندن پیام معکوس «انجام بده» شد و این پیام ها سبب خودکشی دو پسر نوجوان شد.
 

قاضی به هیچ‌ گونه شواهدی دست نیافت و این گروه از اتهامات مبرا شناخته شد.

آیا پیام های زیرآستانه ای کارآمد هستند؟

اگر از پیشینه‌ی من آگاه باشید، بایستی بدانید که این کار، برای مرحله خوانش ذهنی استفاده می‌شود. در نمایش خوانش ذهن، من مدعی استفاده از پیام های زیر آستانه‌ای برای انجام برخی از امور روزانه هستم.اما حقیقتی در اینجا نهفته است: در این نمایش، هرگز از پیام های زیر آستانه‌ای استفاده نکردم. در حقیقت، من راجع به تأثیر نشانه های زیر آستانه‌ای، مردد بوده و هستم.

من در نمایش های زنده‌ی ادعا های مبنی بر اینکه امور روزانه بر مبنای جادو و تردستی بجای عصب شناسی هستند را به شدت تکذیب می‌کنم. و آیا امور روزانه من شامل پیام زیرآستانه ای است؟ خب، همگی آن‌ها بر اساس نیرنگ و ساده بینی است.

اما، قطعا رضایت بخش به نظر می‌رسد؟

آیا این به معنای ناکارآمدی پیام های زیرآستانه ای است؟ در دهه های گذشته، پژوهشگران به عدم تاثیر این دسته از پیام ها اشاره کرده اند. این افراد شواهد اندکی مبنی بر تاثیرگذاری این دسته از پیام ها پیدا کرده بودند (وکی و راید، 1985).هرچند، در دهه های اخیر چشم اندازهای موجود اندکی دستخوش تغییر شده‌اند. پژوهش‌های نوظهور به تأثیر پیام های زیرآستانه‌ای بر افکار و رفتار ما اشاره کرده‌اند (به کونست ویلسون و زاجونک به عنوان یک پژوهش خاص رجوع کنید).

برای مثال، پژوهش های جدید نشان دهنده تأثیرگذاری پیام های زیرآستانه‌ای بر رفتار خرید هستند. مثلا، شرکت کنندگان یکی از این پژوهش ها تمایلی معنی دار به انتخاب نوشیدنی سرد لیپتون دارند؛ اگر تحت تاثیر محرک های زیر آستانه‌ای این نوشیدنی قرار داشته باشند (کارمانس، استوروب و کلاز، 2006). خیلی جالب است.

یافته های دیگری نیز در این رابطه موجود است. در اینجا برخی از موارد جالب ذکر شده است:

فیتزیموس، چارتاند و فیتزیموس (2008)، متوجه شدند که افراد بعد از تاثیرپذیری از لوگو اپل ( در مقایسه با لوگوی آی بی ام) استفاده های بیش‌تری برای آجر پیدا کردند. چرا؟ موقتاً و به سبک زیر آستانه ای در معرض لوگوی آپل قرار گرفتن، سبب افزایش خلاقیت انسان ها می‌شود.مورفی و زاجونک (1993)، متوجه شدند که افراد ایده های مطلوب‌تری راجع به نمادهای مبهم دارند؛ اگر به شکل زیر آستانه ای در معرض افراد خندان قرار داشته باشند. این تأثیر در وضعیت زیرآستانه‌ای قوی‌تر است.

بورنستین، لئون و گالی (1987)، متوجه شدند که اگر تحت تاثیر زیرآستانه ای تصویر یک فرد قرار بگیرند، بیشتر با آن‌ها موافقت می‌کنند.

لگال، چاپه، کوئفارد و ویلارد فورست (2011)، افراد را در معرض واژه اعتماد قرار داد. نتیجه؟ این افراد پیامی راجع به مصرف آب لوله کشی پیدا کردند که قانع کننده است.

با توجه به این یافته ها، پیام های زیر آستانه ای جذاب هستند؟ درست است؟ خب، زیاد هیجان زده نباشید. این پژوهش جدید دارای برخی از محدودیت ها است.

محدودیت شماره 1: افراد بایستی قبلا نیازی داشته باشند.

برای تاثیر گذاری پیام های زیر آستانه‌ای بر رفتار، افراد بایستی رفتار مورد نظر را انجام دهند. مثلا، پژوهشگران متوجه شدند که پیام های زیرآستانه‌ای در رابطه با تشنگی تنها در رابطه با شرکت کنندگان تشنه تأثیرگذار است (استراهان، اسپنسر و زانا، 2002). افرادی که تشنه نیستند، نسبت به این پیام بی تفاوت هستند.خرید؟ پیام های زیرآستانه ای قادر به کنترل رفتار نیستند. آن‌ها تنها نقشی هدایت کننده در تصمیم‌ها دارند. (برای مثال، نوشیدنی لیپتون در مقابل سایر نوشیدنی ها)

محدودیت شماره 2: پیام های زیرآستانه ای در نوارهای خودیاری

علاوه بر تبلیغات، نوارهای خودیاری بخشی دیگر از این بحث است. برنامه های متعدد صوتی وجود دارد که برای کاهش وزن، ترک سیگار و بهبود حافظه و غیره تأثیرگذار هستند.آیا کارآمد هستند؟ پژوهش هایی به تأثیرگذاری پیام های زیر آستانه‌ای موجود در این نوارها اشاره کرده‌اند؛ اما تاثیرگذاری آن‌ها به لطف تأثیر تسکینی آن‌ها است (گرینوالد، اشپانگنبرگ پراتکانیس و اسکانازی، 1991). نشانه های زیرآستانه‌ای به تنهایی بی‌ استفاده هستند.

جمع بندی

تردیدهای زیادی در رابطه با پیام های زیر آستانه‌ای وجود دارد. البته، پژوهش‌های اخیر، چشم اندازهایی نوین در این رابطه ایجاد کرده اند.در حالی‌که برخی از جنبه ها بی ارزش شده‌اند (برای مثال نوارهای خودیاری)، پژوهشگران مواردی را در باب جنبه های دیگر پیدا کرده‌اند (برای مثال انگیزش زیر آستانه ای).

آیا پیام های زیر آستانه‌ای افکار و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

بله، می‌توانند. هرچند، پیام های زیر آستانه‌ای شما را ملزم به کاری نمی‌کند که تمایل ندارید. بنابراین، نباید نگران باشید.