آغاز یک کسب و کار تجربه‌ای خوشحال کننده است! احتمالا شب‌های زیادی را بیدار مانده‌اید و قهوه‌های زیادی نوشیده‌اید تا نهایتاً بتوانید همه چیز را برای آغاز کار آماده کنید. شما آماده‌اید تا مردم با برندتان آشنا شوند، اما اندکی در چگونگی انجام این کار گیر کرده‌اید.

بازاریابی محصول یا خدمات و ایجاد تقاضا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که کسب و کارهای جدید با آن مواجه می‌شوند.

منابع اندک است، بودجه کم است و تبلیغات اینترنتی معمولا کمی گرانند. پس باید صرفه جویی کنید!

این همان نقطه‌ای است که بازاریابی محتوا می‌تواند ثابت کند یک کسب و کار موفق کسب و کاری است که برای بر جا ماندن در تلاش است. با اینکه بازاریابی محتوا برای  آغاز کار زمان بر است و باید در طول زمان به آن پایبند باشید.  اما یک راه حل ارزان است که کمک می‌کند، افراد بیشتری به شما دسترسی داشته باشند.

بازاریابی محتوا چیست و چرا مفید است؟

به بیان ساده بازاریابی محتوا، استراتژی‌ برای ایجاد و توزیع محتوای با ارزش است که برای جذب مشتری‌های بالقوه طراحی شده است. محتوای با ارزش، می‌تواند اشکال متفاوتی داشته باشد:

  • مقالات آموزشی
  • ویدیوها
  • خبرنامه‌ها
  • وبینارها
  • پادکست‌ها

در اصل، هرگونه محتوایی که توانایی جذب و مشارکت مخاطبان را  هدف شما قرار دهد.

مردم هر روز بیش از قبل از روش‌های مارکتینگ سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی بیزار می‌شوند و بازاریابی محتوا به عنوان راهی جدید برای جذب مخاطبان مرتبط گام برداشته است.

راه‌های بسیاری وجود دارد که مارکتینگ محتوا می‌تواند به کسب و کارهای جدید کمک کند، در اینجا برخی از آن‌ها را می‌خوانید:

مارکتینگ محتوا

۱) به شما کمک می‌کند مخاطب هدفتان را پیدا کنید و وب سایتتان را تبلیغ کنید

اغلب اولین جایی که شخص سوالش را می‌پرسد، گوگل است. اگر کسب و کار شما یکی از اولین جاهایی باشد که به این سوالات پاسخ می‌دهد، خواننده‌ها به شما اعتماد می‌کنند و ممکن است برای محتوا ی مفید بیشتر به وب سایت شما بازگردند. حالا شما مخاطب دارید! یک وبلاگ خوب مدیریت شده در وب سایتتان، یکی از به صرفه‌ترین راه‌ها برای بر هم کنش با مخاطب است همچنین راهی مناسب برای تهیه محتوای ارزشمند و به دست گرفتن رقابت است.

در حقیقت، شرکت‌های دارای وبلاگ، 55 درصد ترافیک وب سایت بیشتری دریافت می‌کنند، در نتیجه بسیاری از کسب و کارها امروزه وبلاگ خود را دارند.

تقریبا 79 درصد شرکت‌های b2b (business to business)  و 70 درصد شرکت‌های (B2C) وبلاگ فعال، برای جذب مشتری دارند.

در مدل‌های کسب ‌و کار (B2B) متقاضی دریافت خدمات و کالا، یک سازمان تجاری دیگر است. این مدل، کالا یا خدمات مورد نیاز دیگر سازمان‌ها را تأمین می‌کند. به این ترتیب سر و کار آن به جای مشتریان عادی با سازمان‌های دیگر است.

اما در مدل B2C یا همان Business to Consumer در زندگی روزمره و پیرامون ما به شکل عمده‌ای صورت می‌گیرد. در Business to Consumer فروشنده محصولی را به خریدار یا همان مصرف کننده می‌فروشد. بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی موجود بر پایه این نوع تجارت فعالیت داشته و محصولات خود را به فروش می‌رسانند. برای مثال هنگامی که در فروشگاه اینترنتی یک کالا را خریداری می‌کنید در حقیقت از تجارت Business to Consumer یا همان B2C  پیروی کردید.

تبلیغ وبسایت

برای اطلاع رسانی و دسترسی به افراد بیشتر، کسب و کارهای جدید نیاز به انتشار محتوای جدید در وبلاگ‌های دیگر برای تبلیغ دارند. نام این کار”پست مهمان” است.

مجله‌های خوب و وبلاگ‌ها به طور مداوم “پست مهمان” را  از رهبران صنایع با تجربه می‌پذیرند. در عوض مقاله شما و لینکی که آن‌ها را به وب سایت شما هدایت می‌کند در معرض مخاطبان قرار می‌گیرد. پست مهمان فواید زیادی دارد، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها برای کسب و کارهای جدید گسترش مخاطب است.

۲) به شما کمک می کند صدای برندتان را بسازید

محتوا، وسیله‌ای برای توسعه رابطه با مصرف کنندگان و حضور در بازار است. این رابطه یک حس وفاداری بین شما و مشتریتان ایجاد می‌کند.

۳) به شما کمک می‌کند لیست دنبال کنندگان ایمیلی بسازید

زمانی که محتوای منظم شما از کسب و کارتان بیرون کشیده شد و در نتیجه مخاطب ساختید، گام مفید بعدی ساخت لیست دنبال کنندگان ایمیلی است. این لیست شامل نام و آدرس ایمیل افرادی است که جذب کرده‌اید و به شما اجازه داده‌اند به آن‌ها ایمیل‌های کاری و تبلیغاتی بفرستید. این کار کمک می‌کند برند شما در ذهن‌ها بماند و کمک می‌کند افراد با علاقه مبهم به آنچه انجام می‌دهید را به سمت خرید از شما سوق دهد.

چگونه بازاریابی محتوا را آغاز کنیم؟

استراتژی مارکتینگ، محتوای شما را متمایز می‌کند اگر که محتوای با ارزش و قابل تعقیب ایجاد کنید. این کار را بدین صورت می‌توان انجام داد:

به سوالاتی که خواننده شما به دنبالش است، پاسخ دهید

بهترین کار به هنگام آغاز، تقلید از ایده‌هایی است که موفق‌اند. لیستی از سوالاتی که مردم در رابطه با کسب و کار شما بیشتر گوگل می‌کنند، بنویسید و سپس در مورد این سوالات تحقیق کنید.

محتوای لازم برای هر مرحله از سفر خریدار را برنامه‌ریزی کنید

سفر خریدار، یک مفهوم تجاری است که مراحل متعددی که مصرف کننده طی می‌کند تا انتقال نهایی، فعالیت مطلوبی که برای کسب و کار شما صورت می‌گیرد را شبیه ‌سازی کند. در واقع روندی است که بازدید کننده طی می‌کند تا از کسب و کار شما آگاهی پیدا کند و محصول یا خدمات شما را در نظر بگیرد، ارزیابی کند، مقایسه کند و نهایتا تصمیم به خرید بگیرد.

باید محتوایی وجود داشته باشد که هر مرحله را هدف قرار بگیرد، از مطالب عمیق برای افراد در فاز پژوهش، تا نکاتی دقیق که مستقیما به مشکلات آن‌ها اشاره می‌کنند. در آخر، راهنماهای محصول(یا حتی توضیح جزیی خدمات یا پکیجی که ارائه می‌کنید) بسیار مهم‌اند زیرا شما را به عنوان بهترین راه حل معرفی می‌کنند.

جزئیات ممکن است از جایگاهی به جایگاه دیگر متفاوت باشند، اما ایده همان است؛ راه‌هایی برای  تماس با مصرف کننده ایجاد کنید تا مطمئن شوید تنها به دلیل پیدا نکردن اطلاعاتی که دنبالش بودند از محصول شما منصرف نشده باشند.

سفر خریدار

از داستان‌های مشتری‌ها استفاده کنید

اغلب مشتری‌های به دنبال سند قطعی پیش از خرید از یک کسب و کار هستند. این کار می‌تواند به سادگی جستجو در مطالب موجود در گوگل باشد یا توصیفاتی که در وبسایت شما قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید یک گام جلوتر بروید، می‌توانید حول داستان مشتری خود محتوا تولید کنید . مردم در این داستان‌ها به دنبال خود می‌گردند. اگر بتوانند مشکلی که حل کرده‌اید را در خود بیابند یا چگونگی کمک شما به شخص دیگر، وسوسه می‌شوند به سمت شما می‌آیند.

چگونگی توزیع محتوا برای بیشترین اثرگذاری

بازاریابی محتوا تنها نوشتن مقاله‌های باکیفیت و صفحات وب نیست، بلکه تمام روندی است که تبلیغ و توزیع محتوای شما از طریق کانال‌های مختلف را دربرمی‌گیرد.

انتخاب محل توزیع محتوا کار دشواری است. شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، تبلیغ‌های پرداخت به ازای کلیک، بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، تبلیغات نمایشی، غیره.

برای خبرنامه لیست ایمیل بسازید

ایمیل راهی قوی برای برقراری ارتباط با مخاطب است، 67 درصد نسل جدید می‌گویند که از یادآورهای ایمیلی از طرف برند و فروشگاه‌ها لذت می‌برند.

با ایجاد محتوا ی با کیفیت و استفاده از لیست ایمیل، می‌توانید وفاداری و اعتماد به برند خود را افزایش دهید. این کار برای نگهداری مشتری و تشویق به خرید مکرر، نه از طریق تبلیغ مکرر، بلکه براساس رابطه‌ای مبنی بر اعتماد و ارزش مهم است.

گام اول برای ادغام، مارکتینگ ایمیلی و محتوا ایجاد لیست دنبال کنندگان است.

سپس، برای بهره‌وری بیشتر از این لیست و دستیابی به بهترین نتایج، باید محتواهای مرتبط به این مخاطب‌ها بفرستید. برای مثال، اگر کسب و کار عکاسی دارید، ایمیل‌های شما می‌تواند شامل محتوای توصیه‌های عکاسی برای افرادی که به یادگیری این مهارت علاقه دارند باشد!