انگیزه چیست؟

انگیزه فرآیندی است که یک عملکرد هدفمند را آغاز، هدایت و حفظ می کند. این چیزی است که باعث می شود شما وارد عمل شوید، از خوردن یک لیوان آب برای کاهش تشنگی گرفته تا خواندن کتاب برای کسب دانش.

انگیزش شامل نیروهای بیولوژیکی، عاطفی، اجتماعی و شناختی است که عملکرد فرد را فعال می کنند. در استفاده روزمره، اصطلاح “انگیزه” اغلب برای توصیف اینکه چرا یک شخص کاری را انجام می دهد استفاده می شود.

انگیزه فقط به عوامل فعال کننده عملکرد اشاره نمی کند. همچنین شامل عواملی است که این اقدامات هدفمند را هدایت و حفظ می کنند .در نتیجه، ما اغلب باید پی به دلایلی مانند اینکه چرا افراد کارهایشان را بر اساس عملکردهای قابل مشاهده انجام می دهند، ببریم.

دقیقا چه رازهایی در پشت انگیزه های “چرایی” اعمال ما نهفته است؟ روانشناسان نظریه های مختلفی از انگیزه ارائه داده اند، از جمله نظریه سائق، نظریه غریزه و نظریه انسان گرایی (مانند سلسله مراتب نیازهای مزلو). واقعیت این است که نیروهای مختلفی وجود دارند که انگیزه های ما را هدایت می کنند.

انواع انگیزه

انگیزه ها اغلب به صورت بیرونی یا درونی توصیف می شوند:

 انگیزه‌ های بیرونی انگیزه‌ هایی هستند که از خارج از فرد نشات می ‌گیرند و اغلب شامل پاداش‌ هایی مانند غنائم، پول، اعتبار یا تحسین و تمجید می‌ باشد.

انگیزه های درونی آنهایی هستند که از درون فرد نشات می گیرند، مانند انجام یک جدول معمای پیچیده صرفا برای رضایت شخصی از حل یک مسئله.

موارد استفاده از انگیزه

روش های زیادی برای به کار بردن انگیزه وجود دارد. این به عنوان یک نیروی هدایت کننده، تمام عملکردهای انسانی را شامل می شود، اما درک نحوه عملکرد و عواملی که ممکن است بر آن تاثیر بگذارند می تواند از جهات مختلفی مهم باشد.

درک انگیزه می تواند:

 1. به افزایش پشتکار افراد در حین تلاش برای رسیدن به اهداف کمک می کند.
 2. به افراد برای دست به کار شدن کمک می کند.
 3. افراد را به انجام کارهای درست تشویق می کند.
 4. به افراد کمک می کند تا از رفتارهای ناسالم یا ناسازگار مانند ریسک پذیری و اعتیاد اجتناب کنند.
 5. به افراد کمک می کند تا کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند.
 6.  تندرستی و شادی را بهبود می بخشد.

تاثیر انگیزه

هرکسی که تا به حال هدفی داشته است (مثل اینکه بخواهد 20 کیلوگرم وزن کم کند یا در یک ماراتن شرکت کند) احتمالاً بلافاصله متوجه می شود که فقط داشتن میل به انجام کاری کافی نیست. دستیابی به چنین هدفی مستلزم توانایی استقامت در برابر موانع و استقامت برای ادامه راه علی رغم مشکلات است.

سه جزء اصلی انگیزه: اقدام به عمل، پشتکار و شور و اشتیاق.

اقدام به عمل شامل تصمیم برای شروع کاری، مانند ثبت نام در کلاس روانشناسی است.

پشتکار، تلاش مداوم برای رسیدن به هدف است، حتی اگر موانعی وجود داشته باشد. مثالی برای پشتکار می تواند گذراندن دوره های روانشناسی بیشتر به منظور کسب مدرک باشد، اگرچه نیاز به صرف زمان، انرژی و امکانات دارد.

شور و اشتیاق را می توان در تمرکز و قدرتی که برای دنبال کردن یک هدف صرف می شود مشاهده کرد. به عنوان مثال، ممکن است یک دانش آموز بدون تلاش زیاد پیش برود، در حالی که دانش آموز دیگری به طور منظم مطالعه کند، در بحث ها شرکت کند و از فرصت های تحقیقاتی خارج از کلاس استفاده کند. دانش آموز اول فاقد شور و اشتیاق است، در حالی که دانش آموز دوم با شور و اشتیاق بیشتری اهداف آموزشی خود را دنبال می کند.

هر یک از این اجزاء یا مولفه های انگیزه می تواند بر رسیدن یا نرسیدن شما به هدفتان تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، اقدام به عمل به این معنی است که شما شروع به دنبال کردن یک هدف می کنید. پشتکار و شور و اشتیاق تعیین می کند که آیا به تلاشتان برای رسیدن به آن هدف ادامه می دهید یا خیر و چقدر برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

نکاتی برای یافتن انگیزه

همه افراد در انگیزه و اراده خود دچار فراز و نشیب هایی می شوند. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که برای رسیدن به اهدافتان مشتاق هستید و انگیزه بسیاری دارید، در حالی که در برخی مواقع ممکن است نسبت به آنچه می خواهید یا در چگونگی بدست آوردن آن بی حوصله یا مردد باشید.

 1. حتی اگر احساس می‌ کنید انگیزه‌تان کم شده است، روش هایی وجود دارد که می‌ توانید انجام دهید تا باعث پیشرفت و ایجاد انگیزه در شما شود. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:
 2. اهداف خود را طوری تنظیم کنید و روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً برای شما مهم هستند.
 3. –    اگر در حال دست و پنجه نرم کردن با چیزی خیلی بزرگ یا خیلی طاقت فرسا هستید، آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و سعی کنید اولین قدم به سمت پیشرفت را بردارید.
 4. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 5. به خود یادآوری کنید که در گذشته به چه چیزهایی دست یافته اید و نقاط قوت‌تان چیست.
 6. اگر مسائلی وجود دارد که نسبت به آنها احساس ناامنی می کنید، سعی کنید روی بهبود آن ها کار کنید تا احساس ماهر بودن و توانایی بیشتری به شما دست بدهد.

مشکلات انگیزشی

چند نکته وجود دارد که باید مراقب آنها باشید زیرا ممکن است به انگیزه شما آسیب برسانند. این نکات شامل موارد زیر می شود:

 • رفع سریع مشکل یا بی تفاوت بودن نسبت به آن. اگر نتوانید فورا مسئله ای را حل کنید یا نتوانید به یکباره آن هدف را داشته باشید، احساس بی انگیزگی آسان است. به خود یادآوری کنید که رسیدن به اهدافتان زمان می برد.
 • یک تفکر یا هدف ممکن است برای همه مناسب نباشد. فقط به این دلیل که یک رویکرد یا روشی اگر برای شخصی کارآمد است، به این معنی نیست که برای شما نیز کارساز خواهد بود. اگر چیزی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک نمی کند یا باعث می شود که احساس بی انگیزگی کنید، مسیرتان را تغییر دهید و به دنبال چیزهایی باشید که برای شما بهتر عمل کنند.

تاریخچه انگیزه

چه چیزهایی واقعاً به ما انگیزه می ‌دهند؟ در طول تاریخ، روانشناسان نظریه های مختلفی را برای توضیح اینکه چه چیزی باعث می شود انسان دست به انجام کاری بزند، ارائه داده اند. در زیر برخی از نظریه های اصلی انگیزش آورده شده است.

غریزه

نظریه غریزی انگیزش نشان می دهد که رفتارها توسط غرایز تحریک یا برانگیخته می شوند، که این ها الگوهای ثابت و ذاتی عملکرد هستند. چنین غرایزی ممکن است شامل غرایز بیولوژیکی باشد که برای بقای یک موجود زنده مهم است مانند ترس، بهداشت و عشق.

انگیزه ها و نیازها

خوردن، آشامیدن و خوابیدن توسط نیروی محرک غریزه احساس می شوند. شما نیاز بیولوژیکی به غذا، آب و خواب دارید. بنابراین، شما برای خوردن، نوشیدن و خوابیدن انگیزه دارید. نظریه انگیزه نشان می دهد که افراد دارای انگیزه های بیولوژیکی اولیه هستند و عملکردها به دلیل نیاز به تحقق این انگیزه ها برانگیخته می شوند.

سطوح برانگیختگی (محرک)

تئوری برانگیختگی انگیزه نشان می دهد که افراد برای انجام کارهایی انگیزه دارند که به آنها کمک می کند سطح بهینه یا مطلوب برانگیختگی خود را حفظ کنند. فردی که نیازهای برانگیختگی پایینی دارد ممکن است فعالیت ‌های آرامش ‌بخشی مانند خواندن کتاب را دنبال کند، در حالی که افرادی که نیازهای برانگیختگی بالایی دارند ممکن است انگیزه انجام فعالیت های هیجان ‌انگیز مانند مسابقه موتور سیکلت را داشته باشند.

واژه ای از “خیلی خوب”

درک انگیزه در بسیاری از زمینه های زندگی، از والدین گرفته تا محل کار، مهم است. ممکن است بخواهید بهترین اهداف را تعیین کنید و سیستم های پاداش مناسبی را برای ایجاد انگیزه در دیگران و همچنین افزایش انگیزه خود ایجاد کنید.

آگاهی از عوامل انگیزشی در بازاریابی و سایر جنبه های روانشناسی صنعتی کاربرد دارد. این مبحثی است که در  مورد آن افسانه یا داستان های ساختگی زیادی وجود دارد و همه می توانند از دانستن اینکه چه چیزی کارآمد است و چه چیزی مفید نیست، بهره مند شوند.