انگیزه صحیح چیست؟ آیا داشتن انگیزه صحیح میتواند به ما در روند کاری و پیشرفت هایمان کمکی کند؟ بزرگترین تفاوت بین افرادی که رویا دارند و افرادی که بر روی رویاهایشان کار می کنند، انگیزه است.

برخی از افراد مانند شما هر روز خود را با انگیزه نگه می دارند. آنها در مورد رویاهایشان مطالعه می کنند، برنامه ریزی می کنند و به سمت آنها گام بر میدارند. انگیزه عامل مهمی برای ادامه حرکت است. اما گاهی اوقات انگیزه همانطور که انتظار داریم عمل نمی کند. شما زمان زیادی صرف مطالعات آنلاین یا کتاب ها می کنید اما تفاوت زیادی نمی کند. بنظر می رسد زندگی شما همان جایی است که دیروز بود و شما پس از صرف اندکی زمان برای فکر کردن به اینکه نمی توان آن را تغییر داد، تسلیم می شوید.

آیا امروز خود را در جایی که دیروز بودید می بینید، چرا؟

برای مثال، اگر من به دنبال خوشحالی هستم، چقدر کمک می توانم از کتاب “قدرت زمان” برایان تریسی بگیرم. و اگر من به دنبال مدیریت زمان هستم، کتاب “راهبی که فراری خود را فروخت” چقدر می تواند به من کمک کند.

بگذارید داستان خودم را در مورد شناخت انگیزه صحیح برایتان تعریف کنم.

من علاقمند به کتاب های انگیزشی بودم. من کتاب های زیادی در مورد شادی، بهره وری، مدیریت زمان، موفقیت و سایر حوزه ها خوانده ام. بدون تردید، از همه آنها سود برده ام.

ابتدا، زمانی که شروع به خواندن کتاب کردم فقط به دنبال کتاب های انگیزشی (از بهترین نویسندگان) در هر کتابفروشی بودم. من چنان ذوق تغذیه انگیزه خودم را داشتم که برایم نوع انگیزه ای که می خواندم مهم نبود. گاهی اوقات کمک کننده بود اما اغلب اوقات کوچکترین تغییری در حس و حال من ایجاد نمی کرد و زمان زیادی برای تمام کردن می برد.

پس از مدتی، متوجه شدم کتاب هایی که تفاوت واقعی ایجاد می کنند همان کتاب هایی هستند که در حوزه کاری من هستند. سپس، شروع به تمرکز بر روی موضوع خاصی کردم. اگر شادی بیشتری می خواستم، به دنبال کتاب هایی با این موضوع می گشتم. حتی این به خواندن و تمام کردن سریع من کمک می کرد.

انگیزه صحیح خود را تشخیص دهید:

در مورد انگیزه ای که به دنبالش هستید دقیق باشید.

اگر به دنبال شادی بیشتر هستید، به دنبال کتاب های شادی بگردید. اگر به دنبال ایده خلاق برای شروع کسب و کار خود هستید،  در جستجوی کتاب های خلاقیت باشید و اگر به دنبال سلامت بهتر هستید، کتاب های مربوط به آن را جستجو کنید.

چیز دیگری که در آن زمان یاد گرفتم:

“هیچوقت کتابی را از روی عنوان آن قضاوت نکنید”

هنگامی که شروع به مطالعه می کنید، زمان خود را (بخشی از عمر خود را) به آن اختصاص می دهید. پس هوشمندانه انتخاب کنید. صرفا به خاطر عنوان انتخاب نکنید. حداقل خلاصه پشت جلد کتاب را بخوانید، این کار ایده بیشتری در مورد اینکه نویسنده چه چیزی می خواهد بگوید، به شما می دهد. اگر این به نظرتان خوب می آید شروع کنید.

انیگزه

 

هرگز از مطالعه دست برندارید:

اگر قادر به انتخاب کتاب مناسب برای خود نیستید، مطالعه را متوقف نکنید، به جای آن شروع به تجربه کردن بکنید.

اگر در طولانی مدت نتوانستید کتابی را تمام کنید زمان امتحان کتاب جدیدی رسیده است. هرگز زمان زیادی برای تمام کردن یک کتاب نگذارید و کتاب دیگری شروع کنید.

به یاد داشته باشید:

کتابی وجود دارد که زندگی شما را تغییر خواهد داد، اما برای پیدا کردن آن کتاب باید صدها کتاب بخوانید.